Pieejams atbalsts lauku saimniecību modernizācijai
No šī gada 4. novembra līdz 4. decembrim lauksaimnieki, kooperatīvi un zinātniskās institūcijas var pieteikties vairākos pasākumos (intervencēs) savu saimniecību vai uzņēmumu izaugsmes veicināšanai, energoefektivitātes palielināšanai, biodrošības pasākumu ieviešanai un citām aktivitātēm.
Lauku atbalsta dienesta Lauksaimniecības un lauku attīstības departamenta direktora vietnieks Juris Cvetkovs skaidro: ”2023.-2027. gada plānošanas periodā šī ir pirmā reize, kad saimnieki var pieteikties atbalstam lauku saimniecību konkurētspējai, dzīvnieku labturības uzlabošanai un citām aktivitātēm. Šī ir iespēja gan lielām, gan mazām saimniecībām īstenot savus projektus. Iepriekš bijām pieraduši šo atbalstu saukt par atbalstu modernizācijai. Protams, mainās ne tikai pasākuma nosaukums, bet arī atbalsta saņemšanas nosacījumi. Piemēram, lai aprēķinātu saimniecības lielumu, vērā tiks ņemts pēdējo trīs gadu apgrozījums, kā arī vērtēs saistītos uzņēmumus. Piešķirtā finansējuma aprēķinā vērā ņems pārejas periodā 2022. -2024. gadā saņemto finansējumu. Šie ir tikai daži izmaiņu piemēri.
Saprotot, ka prasības ir detalizētas, LAD ir domājis, kā palīdzēt lauksaimniekiem veikt aprēķinus. Piemēram, veidosim iepriekš pieteikšanas iespēju, kur ikviens varēs provizoriski redzēt datus, ko LAD jau būs ieguvis no citām iestādēm, lai būtu vieglāk vērtēt, kāda ir situācija saimniecībā.
Jau tagad saprotam, ka jautājumu būs daudz, tāpēc 2. oktobrī plkst.10.00 organizēsim publisku vebināru, lai ikviens lauksaimnieks, kurš vēlas īstenot projektu, varētu izvērtēt, vai plānotās aktivitātes varēs īstenot un saimniecība atbildīs prasībām. Tā ikvienam būs iespēja uzdot neskaidros jautājumus.”
“Atbalsts ieguldījumiem lauku saimniecībās konkurētspējai” (LA 4.1.1.)
Pasākuma mērķis ir atbalstīt mazās un vidējās lauku saimniecības, lai uzlabotu to saimnieciskās darbības rādītājus un konkurētspēju, kā arī veicinātu kooperācijas attīstību.
Pirmās kārtas publiskais finansējums mazajām lauku saimniecībām ir 16,78 miljoni eiro, savukārt vidējām lauku saimniecībām – 18,4 miljoni eiro. Finansējums ir pieejams proporcionālā sadalījumā pa reģioniem – pēc LAD reģionālo lauksaimniecības pārvalžu izvietojuma (precīzu sadalījumu pa reģioniem var skatīt LAD tīmekļvietnē).
Atbalstam preventīviem ieguldījumiem (žogu izveide, sargsuņu iegāde) aitkopības saimniecībām varēs pieteikties no 2024. gada 4. novembra līdz 2025. gada 4. martam (ilgāk, nekā citos pasākumos). Finansējums šīm aktivitātēm ir 1 miljons eiro.
“Atbalsts ieguldījumiem lauksaimniecības dzīvnieku labturības uzlabošanai un biodrošības pasākumu īstenošanai” (LA 4.1.3.)
Atbalsts paredzēts, lai uzlabotu dzīvnieku labturību un veselību, kā arī īstenotu biodrošības pasākumus saimniecībās. Pirmās kārtas pieejamā finansējuma apmērs ir 7,59 miljoni eiro.
“Atbalsts ieguldījumiem AER izmantošanai vai energoefektivitātes palielināšanai” (LA 4.1.4.)
Atbalsts ir mērķēts, lai veicinātu lauksaimniecības nozares saimnieciskās darbības veicēju ieguldījumu atjaunīgo energoresursu (AER) tehnoloģiju attīstībā pašpatēriņam un arī energoefektivitātes paaugstināšanas pasākumos.
Pirmās kārtas publiskais finansējums ir noteikts 9,5 miljonu eiro apmērā, tai skaitā:
- ieguldījumiem energoefektivitātē paredzēti 4,76 miljoni eiro;
- ieguldījumiem atjaunīgās enerģijas ražošanā novirzīti 4,76 miljoni eiro.
Svarīgi! Nosakot uzņēmuma lielumu un piešķirto finansējumu, tiks ņemti vērā dati par saistītajiem uzņēmumiem.
Pašvaldības nozīmes meliorācijas sistēmu un hidrotehnisko būvju pārbūvei un atjaunošanai var saņemt atbalstu pasākumā “Atbalsts ieguldījumiem lauksaimniecības un mežsaimniecības infrastruktūras attīstībā” (LA 4.3.)
Arī kooperatīvi atbalsta pasākumiem var pieteikties no šā gada 4.novemrba līdz 4. decembrim. Plašāk par atbalsta nosacījumiem kooperatīviem var lasīt LAD tīmekļvietnē.
Visu iepriekš minēto atbalsta pasākumu iesniegto projektu īstenošanas termiņš, ja tiek ieguldītas investīcijas ražošanas pamatlīdzekļu iegādei, ir viens gads un seši mēneši no LAD lēmuma apstiprināšanas. Ja tiek veikta būvniecība, pārbūve un iegādāti ražošanas pamatlīdzekļi, tad projektu īstenošanas termiņš ir divi gadi pēc dienesta lēmuma pieņemšanas brīža.
Detalizēta informācija par pasākumu nosacījumiem ir skatāma Lauku atbalsta dienesta tīmekļvietnē: Atbalsta veidi – Projekti un investīcijas.
Informācija avots: Lauku atbalsta dienests